Ucuz Web Sitesi Fiyatları Arayanlar İçin Tavsiyeler...

Minimum maliyetle maksimum sayısa insana ulaşabileceğiniz en hızlı mecra nedir diye sorsak muhtemelen herkesten internet cevabını alırız. Ülkemizde internet kullanımı o kadar yüksek ki 7'den 70'e herkes, hayatın her anında internete erişebiliyor. Hâl böyle olunca firmalar da hedef kitlelerine ulaşabilmek için web sitesi kuruyor. Peki bir işletme için ucuz web sitesi yaptırmak mümkün mü? Ucuz web sitesi fiyatları nedir? Ucuz web sitesi ile Google'da üst sıralara çıkabilir miyim? Bu sorulara yanıt arayalım.

Ucuz Web Sitesi Fiyatları Nedir?

500, 1.000 veya 1.500 TL tutarında olan web sitelerine ucuz web sitesi fiyatları diyebiliriz. Bir web sitesinde alan adı ve hosting maliyetlerinin dışında kurulum, sayfa tasarımları, database oluşturma ve bağlantıları gibi teknik işlemler için zaman harcanır. Tüm bunları hesaba kattığınızda bir KDV dahil 500 TL'nin altında hazır web sitesi oluşturduğunu iddia eden firmalara karşı daha dikkatli olunması gerekir.

Aşağıdaki fiyat tablosundan 2018 ekonomik ve ucuz web sitesi fiyatlarını inceleyebilirsiniz:

Ucuz Web Sitesi Fiyatları (2018)

Site Adı İndirimli Fiyatı Özellikleri
Tek Sayfa Site 990 490 TL Kurumsal Tek Sayfa Tasarım + Yönetim Paneli + Temel SEO
Ekonomik Web Sitesi 2.000 990 TL Kurumsal Tasarım + Yönetim Paneli + Temel SEO
Maksimum SEO'lu Web Sitesi 2.990 1.490 TL Kurumsal Tasarım + Yönetim Paneli + Maksimum SEO
Fiyatlara KDV dahil değildir.
Son güncelleme tarihi: Ağustos 2018

Ucuz Web Siteleri Kalitesiz Midir?

Yazılım, tasarım ve kurulumu hazır hale getirilmiş web sitelerinde insan emeğine nispeten daha az ihtiyaç duyulur ve bu yüzden daha ucuzdur. Genellikle kurulumdan sonra menüler, sayfalar ve içerikler için zaman harcanır. Harcanan bu zamanı da minimuma düşürmek için yönetim paneli gelişmiş düzeydedir. Mail entegrasyonları ve kurulumları panel üzerinden yapılmaktadır. Böylece Cpanel gibi kullanımı karışık alanlara web sitesi sahipleri girmek zorunda bırakılmaz. Paket web siteleri her zaman özel web sitelerinden daha kalitelidir, çünkü özel web sitesi projeleri bittikten sonra geliştirilmez. Paket web sitelerinde ise tüm ekip bir ürünü geliştirmek için yoğunlaşır. Geliştirilen yeni modüller, tasarımlar ve seo özelliklerden mevcut müşteriler de faydalanır. Böylece altyapısı eskiyen rakip siteler Google'da sıralama kaybı yaşarken otomatik güncellenen paket siteler her zaman yeni kalır.

Ucuz Web Sitesi Google'da Üst Sıralara Çıkar Mı?

Google, web siteniz için ne kadar ücet ödediğinizi bilemez :) ancak sayfaların teknik ve içerik kalitesini en ince ayrıntısına kadar bilir. (Zaten bu özelliği sayesinde Google, dünyanın en büyük arama olmuştur.)

Peki web sitelerini uygun fiyata yaptıranlar Google'da üst sıralara çıkabilir mi?

Kesinlikle Evet! Çıkmaması için hiçbir sebep yoktur.

En sabit anlatımıyla Google'da üst sıralara çıkmak için 3 şeye ihtiyacınız olacak:

 1. Doğru Strateji — Hedefinize ulaşmak için gerekli olan en önemli şey doğru bir stratejiye sahip olmanız. İyi bir site ile hedefinize ulaşmak için iyi bir araç elde etmiş olursunuz. Bu aracın nereye gitmesi gerektiğine, nerede ne kadar hız yapması gerektiğine ve yolda nelerde karşılaşacağı konusunda doğru bilgiler vererek yönlendirecek bir yardımcı pilota her zaman ihtyacı olacaktır. 
 2. Mobil Uyumlu, Süper Hızlı Bir Site — Herkes sabırsız! Google'da bir şeyler ararken tıkladığımız sitenin biraz geç yükleneceğini hissettiğimiz anda sekmeyi kapatıp başka sitelere tıklarız. Çünkü şunu biliriz ki benzer ürün, hizmet ya da bilgiyi birçok sitede bulabiliriz. Peki sizce kaçımız bu alışkanlığı yapıyor? Google'ın yaptığı bir araştırmaya göre her 100 kişiden 53'ü yüklenme süresi 3 saniyeden fazla olan sitelerden çıkış yapıyor. İnsanların sabırsız olduğunu tahmin edebiliyorduk ama doğrusu çıkış oranının bu kadar yüksek olması bizleri de şaşırttı.(Google'ın resmi açıklaması için tıklayın.) Hızın yanında mobil uyumluluk konusu da oldukça önemlidir. Web sitesi; telefon, tablet ve masaüstü tüm cihazlardan kolayca ve sorunsuz kullanılabilmelidir.
   
  Her 100 kişiden 53'i yüklenme süresi 3 saniyeden fazla olan sitelerden çıkış yapıyor
   
 3. Kapsamlı Özgün İçerik — Google'ın amacı aranan kelimeler ile ilgili muhtemel en doğru sonucu kullanıcılarına sunmaktır. Doğru strateji ve her yönüyle kaliteli bir sitenin kalan en büyük eksiği yazı, resim, video gibi içeriklerdir. Sayfanızı ziyaret eden kullanıcıyı sunduğunuz bilgiler ile fazlasıyla doyurmalısınız (ki başka sizden sonra başka sitelere girmek zorunda kalmasın).

Ucuz Web Sitelerin Kalitesi Nasıl Ölçülür

 1. Google Pagespeed Optimizasyon Testi — Google'un ücretsiz sunduğu hız optimizasyon testi bir web sitesini 1 dakika içerisinde mobil ve masaüstü optimizasyon sonucu öğrenebilirsiniz. Google optimizasyon testi için tıklayınız.
 2. Google Mobil Uyumluluk Testi — Google'un ücretsiz olarak sunduğu bir diğer test aracı ile mobil uyumuluk testidir. Bir web sitesini dakikalar içerisinde mobil uyumluluk durumunu öğrenebilirsiniz. Google mobil uyumluluk testi için tıklayınız.
 3. Yönetim Paneli (CMS)  — Yönetim panelleri web sitelerinin mutfaklarıdır desek yanlış olmaz. Oluşturacağınız sayfa ve içerikler bu panelde hazırlanacaktır. Çok iyi yemek yapabilirsiniz, ancak sunum da en az lezzet kadar önemlidir. İçerikleri oluştururken tasarım araçlarından (akordiyonlar, tablar, resim ve video galerileri v.b.) faydalanmalısınız. Aksi taktirde oluşturdunuz içerik eski ansiklopedik sayfaları gibi zevksiz görünür. 
 4. Kaliteli Hosting  — Google sıralamalarında üst sıralara çıkmak için 7/24 sorunsuz çalışan güçlü serverlara ihtiyaç vardır. Kronik olarak sorun çıkaran serverlarda bulunan siteler Google sonuçlarında ciddi sıralama kaybı yaşar. Ucuz web sitesi satın almadan önce hostingin sorun çıkarıp çıkarmayacağını bilmeniz mümkün değildir, ancak deneyimleyerek öğrenebilirsiniz. Sunucunun hızlı olabilmesi için yurtiçinde olması tavsiye edilir. Godaddy, Wix gibi Amerika ve Avrupa'da bulunan suncuların tepki süresi yurtiçi sunuculara göre ortalama 5 kat daha yavaş olur.