Ucuz Web Sitesi Fiyatları

Ucuz Web Sitesi Fiyatları Nedir?

Ortalama fiyatları 100 TL ile 1.000 TL arasında olan web sitelerine ucuz web sitesi fiyatları diyebiliriz. Bir web sitesinde alan adı ve hosting maliyetlerinin dışında kurulum, sayfa tasarımları, kurumsal e-posta gibi teknik işlemler için zaman ve emek harcanır. Web sitesi fiyatları konusunu araştırırken 100 - 200 TL gibi fiyatlara web sitesi hizmeti verdiğini iddia eden web tasarım firmalarına karşı daha dikkatli olmanız gerekir.

Aşağıdaki fiyat tablosundan ekonomik ve ucuz web sitesi fiyatlarını inceleyebilirsiniz:

Ucuz Web Sitesi Fiyatları

Site Adı İndirimli Fiyatı Özellikleri
Tek Sayfa Site 990 490 TL Kurumsal Tek Sayfa Tasarım + Yönetim Paneli + Temel SEO
Ekonomik Web Sitesi 2.000 1290 TL Kurumsal Tasarım + Yönetim Paneli + Temel SEO
Maksimum SEO'lu Web Sitesi 2.990 1.990 TL Kurumsal Tasarım + Yönetim Paneli + Maksimum SEO
Fiyatlara KDV dahil değildir.
Son güncelleme tarihi:  Ocak 2019

Ucuz Web Sitesi Fiyatları Arayanlar İçin Tavsiyeler

Minimum maliyetle maksimum sayısa insana ulaşabileceğiniz en hızlı mecra nedir diye sorsak muhtemelen herkesten internet cevabını alırız. Ülkemizde internet kullanımı o kadar yüksek ki 7'den 70'e herkes, hayatın her anında internete erişebiliyor. Hâl böyle olunca firmalar da hedef kitlelerine ulaşabilmek için web sitesi kuruyor.

Peki bir işletme için ucuz web sitesi yaptırmak mümkün mü?

Ancak dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var: Kalite ve Güvenilirlik. 

Sorgulanması gereken nokta ise  insanların “İyi bir web sitesi”, “kaliteli web site”, “en iyi web tasarım” aramaları yerine neden “en uygun web site”, “ucuz web site”, “ucuz web site fiyatları” gibi aramaları yaptığıdır! 

Ucuz etin yahnisi yenmez!” 

Google’da üst sıralarda yer almazsanız sitenize organik ziyaretçi çekemezsiniz. Web siteniz sadece sizin kullandığınız bir sayfaya dönüşür. Web siteniz ne kadar güçlü yazılım altyapısı ve seo özellikleriyle inşa edilirse elde edeceğiniz kullanıcılar da doğru orantılı şekilde artacaktır. Öte yandan size ucuz web site imkanını sunan düşük kaliteli siteleri inceleyin. Bu sitelerin değer ölçülerini gözlemlendiğinde, kalite değeri ortaya çıkacaktır. Bu nedenle karar sürecinizi biraz uzun tutmanızda fayda vardır.

Alacağınız web sitesi güncel web teknolojileriyle donatılmış, yeni ve hızlı olmasını önemseyin. Ayrıca teknik destek hizmeti oldukça önemlidir. Ucuz web sitesi yapacak olan firma size yaşadığınız herhangi bir problemde anında ve süratle müdahale edeceğini garanti etmelidir. 


Ucuz web sitesi yaptırma kararı aldığınızda bu alanla ilgili çalışan firmaları gözden geçirmeniz ve çalışmalarına bakmanız önerilir. Çünkü web sitesi yaptırma düşüncesi oluştuğunda göreceksiniz ki fiyatlar noktasında ciddi uçurumlar bulunmakta.

100 TL’den başlayarak 10.000 TL’ye kadar uzanmaktadır. 

Peki nedir fark?

Ucuz web site fiyatlarını belirleyen kriterler nelerdir? Fiyatlar kalitenin yansıması mıdır ? Bütün bu sorulara teker teker yanıt arayacağız...

Ucuz Web Siteleri Kalitesiz Midir?

Yazılım, tasarım ve kurulumu hazır hale getirilmiş web sitelerinde insan emeğine nispeten daha az ihtiyaç duyulur ve bu yüzden daha ucuzdur. Genellikle kurulumdan sonra menüler, sayfalar ve içerikler için zaman harcanır. Harcanan bu zamanı da minimuma düşürmek için yönetim paneli gelişmiş düzeydedir. Mail entegrasyonları ve kurulumları panel üzerinden yapılmaktadır. Böylece Cpanel gibi kullanımı karışık alanlara web sitesi sahipleri girmek zorunda bırakılmaz. Paket web siteleri her zaman özel web sitelerinden daha kalitelidir, çünkü özel web sitesi projeleri bittikten sonra geliştirilmez. Paket web sitelerinde ise tüm ekip bir ürünü geliştirmek için yoğunlaşır. Geliştirilen yeni modüller, tasarımlar ve seo özelliklerinden mevcut müşteriler de faydalanır. Böylece altyapısı eskiyen rakip siteler Google'da sıralama kaybı yaşarken otomatik güncellenen paket siteler her zaman yeni kalır.

Gerçekçi konuşmak gerekir! 

Hem çok ucuz olsun hem de çok kaliteli olsun derseniz gerçekçi olmaz. Kaliteli bir web sitesi ortaya konulabilmesi için üstünde zaman harcanıp, çalışılmalı. Zaman, her daim maliyeti artırıcı bir şeydir. 

Peki fazla paralar verilince web sitem kaliteli mi olacak? Ödediğiniz fiyatlar sadece bir web sitesi yapmayı garanti ediyorsa çok düşük bir fiyatla da sahip olabilirsiniz. Amaç Google’da arama motorunda üst sıralarda yer almak ise uzmanlaşmış bir web tasarım kadrosuna ihtiyacınız var demektir. Özetle, kalitesiz bir web sitesi ucuz web sitesi olmak zorunda değildir. Ancak çok ucuz web siteleri kalite açısından yoksundur. 

Ucuz Web Sitesi Google'da Üst Sıralara Çıkar Mı?

Google, web siteniz için ne kadar ücet ödediğinizi bilemez :) ancak sayfaların teknik ve içerik kalitesini en ince ayrıntısına kadar bilir. (Zaten bu özelliği sayesinde Google, dünyanın en büyük arama olmuştur.)

Peki web sitelerini uygun fiyata yaptıranlar Google'da üst sıralara çıkabilir mi?

Kesinlikle Evet! Çıkmaması için hiçbir sebep yoktur.

Ancak bu bir emek sürecini de beraberinde getirir.

Web sitenizi bir vitrin gibi düşünün.

Vitrininizde ne kadar çok malzeme varsa o kadar güzel görünecektir. Bunun yanında vitrininizi belirli dönemlerde yenilemezseniz de günün koşullarına uygun hareket edemezsiniz. Sonuç olarak vitrini oldukça şık ve etkili gösterebilmek önemli. Ancak yine de tek başına bu yeterli değildir. Eğer vitrininizin bulunduğu binanın kolonları güçlü değilse bir gün yıkılabileceğini unutmamalısınız. Ucuz web sitesinde aramanız gereken en önemli özellikler güncel Seo altyapısına ve  güncellenebilir yazılıma sahip olmasıdır.   

En sabit anlatımıyla Google'da üst sıralara çıkmak için 3 şeye ihtiyacınız olacak:

 1. Doğru Strateji — Hedefinize ulaşmak için gerekli olan en önemli şey doğru bir stratejiye sahip olmanız. İyi bir site ile hedefinize ulaşmak için iyi bir araç elde etmiş olursunuz. Bu aracın nereye gitmesi gerektiğine, nerede ne kadar hız yapması gerektiğine ve yolda nelerde karşılaşacağı konusunda doğru bilgiler vererek yönlendirecek bir yardımcı pilota her zaman ihtyacı olacaktır. 
 2. Mobil Uyumlu, Süper Hızlı Bir Site — Herkes sabırsız! Google'da bir şeyler ararken tıkladığımız sitenin biraz geç yükleneceğini hissettiğimiz anda sekmeyi kapatıp başka sitelere tıklarız. Çünkü şunu biliriz ki benzer ürün, hizmet ya da bilgiyi birçok sitede bulabiliriz. Peki sizce kaçımız bu alışkanlığı yapıyor? Google'ın yaptığı bir araştırmaya göre her 100 kişiden 53'ü yüklenme süresi 3 saniyeden fazla olan sitelerden çıkış yapıyor. İnsanların sabırsız olduğunu tahmin edebiliyorduk ama doğrusu çıkış oranının bu kadar yüksek olması bizleri de şaşırttı.( Google'ın resmi açıklaması için tıklayın .) Hızın yanında mobil uyumluluk konusu da oldukça önemlidir. Web sitesi; telefon, tablet ve masaüstü tüm cihazlardan kolayca ve sorunsuz kullanılabilmelidir.
  Her 100 kişiden 53'i yüklenme süresi 3 saniyeden fazla olan sitelerden çıkış yapıyor
 3. Kapsamlı Özgün İçerik — Google'ın amacı aranan kelimeler ile ilgili muhtemel en doğru sonucu kullanıcılarına sunmaktır. Doğru strateji ve her yönüyle kaliteli bir sitenin kalan en büyük eksiği yazı, resim, video gibi içeriklerdir. Sayfanızı ziyaret eden kullanıcıyı sunduğunuz bilgiler ile fazlasıyla doyurmalısınız (ki başka sizden sonra başka sitelere girmek zorunda kalmasın). Eğer doyum noktasına ulaşmazsa bir kullanıcı bir başka siteye gitmek zorunda kalacaktır. Yani aslında daha özgün ve kapsamlı içeriğe sahip başka bir arayışa geçecektir. Her şeyden önce içeriğiniz insanların ihtiyaçlarına cevap verebilmeli. Ucuz web sitesinde maliyet düşük olduğundan dolayı içerik hazırlama konusunda da gerekli gayreti göstermeyeceklerdir. Bundan dolayı sayfanın seo özellikleri güçlü olsa dahi içerikten yoksun bir web sitesi başarıya ulaşamayacaktır. 

Ucuz Web Siteleri Kullanışlı Mıdır?

Bir web sitenin kullanışlı olup olmadığı ne ile anlaşılabilir ?

Şayet ucuz web sitesinde kategorilere ayrılmış alanlarda rahat bir biçimde hareket alanı geliştirebiliyor ve arzuladığınız bilgilere rahatlıkla ulaşabiliyorsanız kullanışlıdır denilebilir. Bununla birlikte web sitenin mobil uyumluluğu da önem arz etmektedir. Çünkü kullanıcıların önemli ölçüde mobil üzerinden web sitenize giriş yapacağını unutmamalısınız. Ara ara yaşanan aksaklıklar dahi web sitenizi Google sıralamalarında geriye atabileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Kullanışlı olmayan web sitelerden insanların uzaklaştığını, içinde gezinmek istemediğini, amatörce görünen sitelerden uzak durduğunu bilmelisiniz. 

Ucuz Web Sitelerinde Sıkça Karşılaşılan Sorunlar?

YAVAŞLIK — 100 TL’ye bir web sitesine sahip olabilirsiniz. Ancak sahip olduğunuz web sitesinin hızı düşükse muhtemelen insanlar tarafından pek tercih edilmeyecektir. Çünkü insanlar web sitenize tıkladığında anında açılmasını beklemektedir. Yani bisiklet parası verip araba gibi gitmesini beklemeyin! Yavaş açılan web siteleri de Google’da görünür olamaz. Dolayısıyla web sitenize erişim sağlayan ziyaretçi sayısı da düşük düzeyde kalacaktır.          

ÖZGÜN OLMAYAN İÇERİK  — Daha düşük fiyatla yapılan web sitelerindeki genel sorundur. Ucuz web sitesi yapanlar daha çok firma olmayan, bireysel çalışan kişilerdir. Dolayısıyla içerik hazırlamak için ayrı bir çaba sarf etmeleri güçtür. Bu nedenle de birbirini tekrarlayan içerikler, kopya içerikler ve doyurucu olmayan içeriklere sahip bir web sitesi sunacaktır size.  

TEKNİK DESTEK PROBLEMİ — 7/24 yaşadığınız problemlere yanıt verebilecek bir teknik desteği bulmakta zorluk çekebilirsiniz. Bundan dolayı web sitenizin kaliteli bir firma tarafından yapılmasına özen gösterin. Ucuz fiyata yapılan web siteleri genel olarak tek bir kişi tarafından yapıldığı için teknik destek almanız hiç de kolay değil. Teknik destek talebinde bulunduğunuzda telefonlar yüzünüze kapanabilir, ertelenebilir ya da reddedilebilirsiniz. Özetle, teknik destek bir ekip çalışmasıdır. Web tasarım alanında uzmanlaşmış bir firma tarafından yapılması gerekir.

Unutmayın

Web sitesini yaptırırken ödeyeceğiniz miktar 100 TL ise; teknik desteği sağlamanız pek mümkün değildir.

GÜNCEL OLMAYAN SİSTEM — Yazılım, tasarım ve seo özellikleri güncel olmayan bir web sitesi sürekli problemlerle boğuşacaktır. Gelin birlikte bir düşünelim. Ucuz web sitesi  diye sunulan paketlerin içerisinde neler var ? Ücretsiz hosting hizmeti, ücretsiz alan adı, e-posta hizmeti, farklı dil seçenekleri, yönetici paneli…

Peki bir web sitesi içerisinde neler var?

Şundan emin olabilirsiniz ki ucuz web sitesi olarak sunulanlardan çok da farklı değil.

Peki fark nerede? 

Kalite, farkı yaratır ! Şimdi sizlere soruyorum. Bir villada mı oturmak sizi daha konforlu hissettirir yoksa bir apartman dairesinde mi ? Her ikisi de nihayetinde bir ev'dir. Ancak arada ciddi fiyat farkları bulunur. Ucuz web sitesi fiyatları ile bir web sitesi fiyatı arasındaki fark da bundan ibarettir. 

Seçiminizi yaparken tüm faktörleri görmelisiniz. 

MOBİL UYUMLULUK SORUNU —Mobil uyumlu olmayan web siteleri ; mobil uyumluluğu olan web sitelere göre daha az kullanıcı tarafından ziyaret edilir. Çünkü herkes yanında bir bilgisayar taşımaz ancak hemen hemen herkesin cebinde bir telefon bulunmaktadır. 

DİKKAT!

100 TL’ye yaptıracağınız web siteniz size daha pahalıya patlamasın! Mobil uyumluluk sorunu yaşayan web sitenin işlevsel olması mümkün değil. 

Henry Ford’un da dediği gibi, “Ucuz mal alacak kadar zengin değilim!” demelisiniz. 

KULLANIM ZORLUĞU — Web siteniz yayına girdikten sonra her kesimden kullanıcıya hitap edebilmelidir. Herkesin kullanabileceği düzeyde, anlaşılır ve alt basamaklarla ayrılmış, açık seçik bir web sitesi olmalıdır. Bu da ancak web siteyle ilgili yoğun bir çalışma yürütmekle mümkün olabilir. 

“Bir günde teslim edilen web sitesi, sadece sıradan bir web sitesidir!”

Genel olarak, bir günde teslim edilen web sitelerinin kullanımı oldukça zordur. Sakın unutmayın ! Kullanılabilir olmayan web sitelerinin yeri çöp kutusudur.

AMATÖR TASARIMLAR — Modern görünümü olmayan, basitçe hazırlanmış, üstünde çalışma yapılmamış, niteliği düşük ve kaliteli durmayan amatörce hazırlanmış web siteleri sizi amaçlarınıza ulaştıramayacaktır. Amaç bir web sitesine sahip olmaksa 150-200 TL’ye sahip olabilirsiniz. Ama sahip olduğunuz üstünkörü hazırlanmış web sitesi asla başarılı sonuçlar doğurmaz. 

Profesyonel tasarımları olan paket web sitelerimize uygun fiyatlara sahip olabilirsiniz. ( Paket Web Siteleri Fiyatları linki eklenebilir )

GÜVENSİZLİK — Web sitenize erişim sağlayan kullanıcıların güven problemi yaşaması web sitenizin niteliği ile doğrudan bağlantılıdır. İlk görünüm oldukça önemlidir. Web sitenizi ziyaret eden tüm kullanıcılara güven vermeniz beklenir. 

Peki basit bir tasarımı olan web sitesi güven verebilir mi ? ASLA !

Sunumu ne kadar etkileyici hale getirirseniz o kadar güvenilirsiniz. 

SUNUCU HOSTİNG SORUNLARI — Sunucu, Türkiye'de olmazsa yani yurtdışı lokasyonlu ise web site ve sayfalar daha geç açılabilmektedir. Eğer sunucu Türkiye lokasyonlu ve kaliteli değilse sayfalar yine geç açılmakta hatta bazen açılmamaktadır. 

Google botları sayfayı indexlemeye geldiğinde sayfaya ulaşamamaktadır. Aynı gün içerisinde Google botları bir kez daha aynı durumla karşılaşırsa ceza kesmektedir. Böylelikle web sitenin sıralaması da gerilemektedir. Dolayısıyla satın alacağınız ucuz web sitesinde ücretsiz hosting olup olmaması pek de önemli değildir. Önemli olan size sunulan sunucu hizmetinin niteliğidir.

Bunun dışında sunuculardaki problemler kurumsal mail hesaplarıyla doğrudan alakalıdır. Maillerin gitmemesi, geç gitmesi ya da giden maillerin spama düşmesi gibi ciddi problemler doğurur. 

Son olarak, güvenlik problemi. Web siteleri sunuculardaki açıklardan dolayı hacklenebilir. Savunmasız sunucularda dosya erişimi vb. saldırılar kolaylıkla gerçekleşir. 

Web Sitesi Fiyatları Neden Ucuz Olur?

Her şeyden önce ufak bir örnekle durumu gözler önüne serelim. 

Bir mobilya ustasını düşünün. Bir müşteri gelip koltuk takımı siparişi verir. Ayrıca koltukların ne şekilde ve nasıl olması gerektiğini de tarif eder. Üstünde olmasını istediği motifleri de sıralamaktadır. Mobilya ustasının düşüneceği iki şey vardır. Bunlardan birincisi zaman; diğeri ise harcadığı emek. Eğer siparişi yerine getirmek için harcadığı emek fazla; süre de uzun ise maliyet ona göre yükselir. Ama harcadığı emek az; süre de kısa ise maliyet düşüktür. Aslında bir web sitesi yapımı da bir mobilyacının koltuk takımını yapması gibidir. 

Bir web sitesinin fiyatının 150 TL olduğu ve bir günde teslim edilebileceği söyleniyor. O halde harcanan emek az; süre de kısadır. Ortaya konulanın kalitesizliğinden çok; daha fazla emek harcanarak ortaya konulanın kalitesi düşünülmelidir. 

Bir başka bakış açısıyla baktığımızda da eğer web site tasarımı yapan güçlü bir ekibin olup olmadığı konusunda şüpheleriniz varsa yine temkinli davranmanız gerekir. Size web sitenizde Anasayfa, Menüler, Galeri, Google Map, İletişim, Sosyal Medya Butonları, sınırsız olarak sıralanacak olan her şeyin varlığını düşünmeyin. Size sıralananların niteliğini konuşun. 

Ucuz Web Sitelerin Kalitesi Nasıl Ölçülür

 1. Google Pagespeed Optimizasyon Testi — Google'un ücretsiz sunduğu hız optimizasyon testi bir web sitesini 1 dakika içerisinde mobil ve masaüstü optimizasyon sonucu öğrenebilirsiniz. Google optimizasyon testi için tıklayınız . Ucuz web sitelerinin belki de en problemli olduğu sorunun sayfa yüklenme hızı olduğu iyi bilinmelidir. Sayfa hızı yavaş olan web sitelerin uzun süreli etkili olabilmesi mümkün değildir. Geç yüklenen, yüklenmeyen ya da yüklenme sorunu yaşayan sayfaların Web Sitelerine baktığımızda zayıf seo özelliklerine sahip nitelikleri barındırmaktadır. 
  Google, Pagespeed Optimizasyon Testi ile ucuz web sitelerinin bilgisayar ve telefonlardaki sayfaların yüklenme hızını ölçmektedir. Hız, web sitenin kalitesi ya da kalitesizliğini ispatlar. Örneğin: 1970 model bir otomobille 2018 model bir otomobilin hızları, sürat sınırları birbirinden farklıdır. Ucuz Web Sitesi bir web sitesinde olması gerekenleri karşılayabilir fakat kalitesi sizi yolda bırakıp, bırakmamasıyla anlaşılır. 
 2. Google Mobil Uyumluluk Testi — Google'un ücretsiz olarak sunduğu bir diğer test aracı ile mobil uyumuluk testidir. Bir web sitesini dakikalar içerisinde mobil uyumluluk durumunu öğrenebilirsiniz.  Google mobil uyumluluk testi için tıklayınız . Mobil uyumluluğu olmayan ucuz web siteleri kullanımı zorlaştırmakta ve kullanıcıların erişimini zorlaştırmaktadır. Oysaki ülkemizde hemen hemen herkes internet erişimini mobil üzerinden gerçekleştirmektedir. Dolayısıyla fiyatı gerçek maliyetinden daha az fiyatlarla yapılan Ucuz Web Sitesine temkinli yaklaşmakta fayda vardır. İnternet pazarlamacılığı daha çok mobil üzerinden gerçekleşir. Toplumda yaşayan bireylerin, istek ve tercihleri  de mobil uyumluluğu olan kaliteli web sitelerini seçme yönündedir. 
 3. Yönetim Paneli (CMS)  — Yönetim panelleri web sitelerinin mutfaklarıdır desek yanlış olmaz. Oluşturacağınız sayfa ve içerikler bu panelde hazırlanacaktır. Çok iyi yemek yapabilirsiniz, ancak sunum da en az lezzet kadar önemlidir. İçerikleri oluştururken tasarım araçlarından (akordiyonlar, tablar, resim ve video galerileri v.b.) faydalanmalısınız. Aksi taktirde oluşturdunuz içerik eski ansiklopedik sayfaları gibi zevksiz görünür. 
 4. Kaliteli Hosting  — Google sıralamalarında üst sıralara çıkmak için 7/24 sorunsuz çalışan güçlü serverlara ihtiyaç vardır. Kronik olarak sorun çıkaran serverlarda bulunan siteler Google sonuçlarında ciddi sıralama kaybı yaşar. Ucuz web sitesi satın almadan önce hostingin sorun çıkarıp çıkarmayacağını bilmeniz mümkün değildir, ancak deneyimleyerek öğrenebilirsiniz. Sunucunun hızlı olabilmesi için yurtiçinde olması tavsiye edilir. Godaddy, Wix gibi Amerika ve Avrupa'da bulunan suncuların tepki süresi yurtiçi sunuculara göre ortalama 5 kat daha yavaş olur.