Son dönemin en popüler pazarlama kanalı olan dijital pazarlama, web sitesi fiyatları araştıranların oldukça merak ettiği konuların başında geliyor. Bugün bu konuya birlikte ele alalım:

Dijital pazarlama, pazarlamanın internet aracılığıyla kısa sürede geniş kitlelere yönelik yapılmasını ifade eder.

Dolayısıyla dijital pazarlama ile hedeflenen geniş kitleye hızlıca ulaşıp daha fazla kazanç sağlamak oldukça kolaydır. 

İşinizi büyütmenin en kolay yolu: Dijital pazarlama!

Aslında kira ödemeden, personel çalıştırmadan ve daha az yorularak, daha fazla kazanabilirsiniz. Dijital pazarlama, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi görsel olarak sunmada daha etkilidir. 

Dijital pazarlamada Dünya’nın her noktasında bir mağazanızın olduğunu düşünün. 

İnternetin olduğu her yerde mağazanız da açık olacaktır.

Dijital Pazarlamayı Kimler Yapabilir?

Dijital pazarlama için sektör sınırlaması yoktur. İnşaattan gıdaya; sanayiden eğitim sektörüne kadar çok geniş bir yelpazesi vardır. Ayrıca bunların haricinde binlerce ürün ve hizmet satışını da dijital pazarlamada görmek mümkündür.

İşletmenizi sokak arasından işlek bir caddeye çıkarmanıza gerek yok! Dijital pazarlama ile farklı şehirlerin en işlek caddeleri üzerinde onlarca mağazanız olabilir.  

Dijital Pazarlama Reklamları

Reklamın iyisi kötüsü olmaz. Müşterileri size yönlendirecek her reklam, sizlere kazanç olarak dönecektir. 

Peki dijital ortamda reklam denilince akla ne tür reklamlar gelir? 
Google, gmail, yandex, facebook, instagram ve youtube reklamları öne çıkmaktadır. 

Şimdi hep birlikte dijital pazarlama reklamlarını ve etkilerini artı ve eksileriyle ele alalım. 

Google Reklamları Nedir?

İnternet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu Google arama motorunu kullanmaktadır. Dolayısıyla dijital ortamda reklam vermeye en müsait yerlerden birisi Google’dır. 

Peki Google reklamları tam olarak nedir? 

Google reklamları arasında en çok tercih edileni anahtar kelime reklamlarıdır. Kullanıcıların  Google’da yaptıkları aramalardaki anahtar kelimelere reklam vererek en üstte çıkma imkanını elde edebilirsiniz. 

Öte yandan Google alışveriş reklamları da kullanıcıların ürünler veya hizmetler hakkında özet bilgi edinmesini sağlamaktadır. 

Google Reklam Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Google reklam fiyatları belirlenirken sektörünüz oldukça önemlidir. Sektörünüzdeki rekabet düzeyi ve her anahtar kelime için fiyatın farklılaştığını bilmelisiniz. Google reklamlarında aynı anahtar kelimeye daha yüksek para veren daha üstte çıkar. Dolayısıyla Google reklamları açık arttırma usülü yapılır. 

Google anahtar kelime reklamınız tıklama almadıkça bir ödeme gerçekleştirmezsiniz.

Gmail Reklamları Nedir?

Gmail reklamlarıyla hedef kitleye ulaşmak mümkün. Reklamlar eğer hedef kitleye ulaşmıyorsa hiçbir getirisi yoktur. Gmail reklamları sayesinde hedef kitlenizin gmail hesabında reklam olarak görünerek ilgisini çekebilirsiniz.  

Peki gmail reklamları nerede görüntülenir? Gmail reklamları hedeflenen kitlenin gmail hesabında gelen kutusunda okunmamış görünür ve tıklayınca tanıtımlar kısmında görüntülenir. Böylelikle kullanıcıların reklam aracılığıyla hizmet ya da ürün satın almaları sağlanır.  

Yandex Reklamları Nedir?

Google ve Youtube arama motorlarının dışında Yandex de reklam vermek için uygun bir platformdur. Yandex ile Google’da anahtar kelime reklamları arasında bir fark yoktur. Yandex’de ücretlendirmede seçim yapılabilir. İster tıklama başına ister görüntüleme başına ücretlendirme tercih edilebilir.

Youtube Reklamları Nedir ?

Google’dan sonra Dünya’daki en büyük ikinci arama motorudur. Youtube Dünya’nın en çok izlenen televizyon kanalıdır diyebiliriz.  Bu kanalı izleyen ziyaretçi sayısı öylesine fazla ki herkes tarafından reklam potansiyelinin yüksek olduğu bir alan olarak görülür. 

Youtube reklamlarını da iki kısımda ele almak mümkündür. Bunlar;

Geçilebilen Reklam Modeli:

Youtube’ta video izlerken videonun başında, ortasında ya da sonunda reklam çıkabilir. Video için en az 5 saniye izleme zorunluluğu vardır. Eğer videoyu izlemek istemezseniz 5 saniye sonunda reklamı kapatıp videoyu izlemeye devam edebilirsiniz. Ancak izlemeyi tercih ederseniz bir şey yapmanıza gerek kalmadan reklam devam edecektir. 

Geçilemeyen Reklam Modeli:

Ülkemizde sık kullanılan bir reklam çeşidi değildir. Burada da reklamlar video başında, ortasında ve sonunda gösterilebilir. Buradaki reklam ücretlendirme sistemi gösterim başınadır. Aslında ücretlendirme zorunludur çünkü videolar geçilemez, izlemek zorunludur.

Bu reklam modelindeki videoların uzunlukları genel olarak 30 saniyedir. 

Facebook Reklamları Nedir?

Sosyal medya denildiğinde akla ilk önce Facebook gelmektedir. Facebook kendi içerisinde milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yapmaktadır.  Bu kullanıcılar arasında şirketler de kişiler de bulunmaktadır. Dolayısıyla Facebook reklam için en popüler mecradır.

Facebook reklamları da iki kısımda incelenebilir. Bunlar:

Canlı-Dinamik Reklam:

Ürün ve hizmetlerin satışının arttırılmasına yöneliktir. Bu reklam türünde kullanıcılara daha önce alışveriş yaptıkları işletmeden ürün ve hizmetler gösterilir. Yeniden pazarlama yöntemine benzese de müşteriler burada bir ürün ya da hizmet alımı gerçekleştirmiş ve ikinci defa satılmak istenir. 

Sayfa Etkileşim Modeli:

Sayfa etkileşim modelinde ise yeni hedef kitlesi belirlenir. O hedef kitlesine yönelik yapılan her türlü reklamı ifade eder. Buradaki reklamlar hedef kitlesine göre şekillenir. 

İnstagram Reklamları Nedir?

Son dönemde en çok kullanılan sosyal medya platformudur. İnternete erişimin daha çok mobil üzerinden yapıldığı düşünüldüğünde İnstagram etkili görsel sunumuyla 7’den 70’e herkesin gözdesi konumundadır.

İnstagram Dünya genelinde 800 milyon kullanıcıya sahiptir. Dolayısıyla işletmeler tarafından reklam vermek için oldukça uygun bir zemin oluşturmaktadır. Yeni bir ürün keşfetmek için ya da bir ürünü satın aldırma konusunda bireyler üzerinde çok güçlü bir etkiye sahiptir. 

Yüksek takipçi sayısına sahip hesaplar, reklam amacıyla hikayelerinde bir işletmeyi, firmayı, ürünü ya da hizmeti paylaştıklarında kısa süre içerisinde reklamın etkisi hissedilmektedir. 

İnstagram’ın en etkili özelliği marka bilinirliğinizi artırmasıdır.

Öte yandan İnstagram’da reklam oluştururken yaş, cinsiyet, şehir ve ilgi alanlarını filtreleyerek hedef kitlenize kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

Dört temel İnstagram Reklamı Vardır. Bunlar;

Tek Fotoğrafla Reklam Modeli:

Tek bir fotoğraf belirlenir. Bu fotoğrafın etkili görünümünü sağlamak için yatay ya da dikey olarak seçimi yapılabilir. Fotoğrafın altına dikkat çeken bir içerik eklenir ve kullanıcıları işletmenin web sitesine yönlendirilmesi sağlanır. Seçilen fotoğrafın çözünürlüğünün yüksek olmasına dikkat edilir. Daha çok bir hizmet satışında kullanılan reklam modelidir. 

Kısa Video İle Reklam Modeli:

İnstagram kullanıcıları arasında video izlemek artık bir alışkanlık haline geldi. Hatta videolar hikayeler aracılığıyla ya da direkt mesaj olarak başkalarıyla da paylaşılmaktadır. İnstagram videoları en fazla 30 saniye olmaktadır. 

Hangi ürün ya da hizmetin reklamı düzenlenecekse video içeriği de ona göre hazırlanır. Belirlenen hedefe yönelik olarak filtrelenen video, kullanıcıların web sitesini ziyaret etmesine ya da işletmenin bir uygulamasının indirilmesine yönlendirilir. 

Art Arda Fotoğraf İle Reklam Modeli:

Art arda fotoğraf modelinde esas olan 4 farklı fotoğrafın bir uyum içerisinde görünüm sağlamasıdır. Böylelikle kullanıcılar üzerinde etkili olabilmektedir. Yine sıklıkla kullanılan bir reklam çeşididir. 

Hikaye İle Reklam Modeli:

İnstagram’da en çok bakılan kısım hiç kuşkusuz hikaye kısmıdır. Bu açıdan bakıldığında en çok reklamın düzenlendiği alan olarak da göze çarpar. Kullanıcılar hikayesini gördüğü reklamın içeriğini inceleyebilmek için web sitesine yönlendirilir. Böylelikle hizmet ya da ürün satışı sağlanabilir. 

Yeniden Pazarlama Nedir?

Yeniden pazarlama, web sitenizi ziyaret eden müşterilerinize tekrar ulaşma imkanı sağlar. Sitenizi ziyaret eden müşterilere ulaşmakla kalmaz onlara detaylıca incelediği ürün ya da hizmeti bir süre sonra tekrar sunmaya çalışır.

Yeniden pazarlamanın özü şudur: “Web siteme gelip, ürünü ya da hizmeti inceledin. Ancak satın almadın. Bak bir kez daha düşün derim” demektir. 

Yeniden pazarlamanın en önemli özelliği ise reklamların hedeflenen kitlenin ötesinde hedeflenen kişiye gösterilebilir. Dolayısıyla yeniden pazarlama reklamları, herkese gösterilmez. Herkese sadece baktığı ürün ve hizmet ekseninde görünür.

Özel Günlerde Reklam Etkisi ve Zamanlama Nedir?

Özel günlerde hem dijital pazarlamada hem de klasik pazarlamada satışlar artmaktadır. Babalar günü, Sevgililer Günü, Yılbaşı, Anneler Günü, Öğretmenler Günü vs. 

Eğer dijital pazarlama yöntemini kullanıyorsanız özel günlerde reklamlarınızı arttırarak kazancınızı da arttırmanız mümkün. Nitekim böyle özel günlerde sattığınız ürünlerin de arama hacimleri artmaktadır. 

Peki Google reklamlarına ne zaman başlanmalıdır ? Eğer daha fazla kazanç sağlama amacınız varsa reklam vermeye bir ay öncesinden başlamanızda fayda vardır. Satışlar ise son iki hafta içerisinde yoğunlaşır ve reklamın karşılığını alabilirsiniz. 

Sonuç olarak, özel günlerde reklam vermenin katkısı tartışılmazdır. 

Dijital Pazarlamanın Avantajları

Dijital pazarlamanın iki önemli avantajı vardır. Bunlar:

  1. Dijital pazarlamanın en büyük avantajı çok ucuz olmasıdır. Bütçenizin 1 TL olduğu durumda dahi reklam vermeniz mümkün. Dijital pazarlama her bütçeye uygun reklam verme seçeneği sunar. Dolayısıyla dijital pazarlama ekonomiktir.
  2. İster çok büyük bir holding olun isterseniz de küçük bir kobi olun dijital pazarlamada eşitsinizdir. Aynı ortamda rekabet edebilme şansına sahipsinizdir. 
  3. Dijital pazarlamada hedef kitlenizi en ince ayrıntısına kadar belirleyebilirsiniz.
WEB TASARIM 34 ®
YAZILIM VE DİJİTAL AJANS HİZMETLERİ LTD. ŞTİ.
Bakırköy / Ataköy Ataköy 7-8-9-10 Kısım Mah. E-5 Yanyol Cad. Nef 22 Plaza B Blok Kat: 8 No: 172
(Yenibosna metrobüs durağı karşısı)
Randevu için: 0212 909 01 53

Kadıköy Fikirtepe Şubesi Dumlupınar Mahallesi Özen Sokak Nuhoğlu Plaza A Blok Kat: 1 Daire: 19
(Uzunçayır metrobüs durağı karşısı)
Randevu için: 0216 606 30 48
Kadıköy / Fikirtepe0216 606 30 48
Whatsapp
Form
Bakırköy / Ataköy0212 909 01 53