Web sitesi fiyatları araştırması yapanlar mobil uyumluluk kelimesi ile sıkça karşılaşırlar. Bu yazımızda

  • Mobil uyumluluk nedir, 
  • Mobil uyumlu web sitesi fiyatları nelerdir,
  • Bir web sitesi için mobil uyumluluk neden önemlidir gibi sıkça sorulan soruları yanıtlayacağız.

İlerleyen teknolojinin etkisiyle insanlar internete erişimi daha kolay sağlamakta ve dolayısıyla internet kullanımı da yaygınlık kazanmaktadır.

Herkesin cebinde bir akıllı telefon var. Kullanıcılar akıllı telefonlarla istedikleri web sitesine ulaşabilmek ve o web sitesindeki bilgileri rahatlıkla incelemek isterler.

Mobil Uyumlu Web Sitesi Fiyatları

Web tasarımlarımızın tamamı mobil uyumludur. Web site fiyatları ve özellikleri için mobil uyumlu web sitesi fiyat tablosunu  inceleyiniz.

Mobil uyumlu web tasarımı, başarıya giden yolda bir zorunluluktur! 

Eğer web tasarımınız mobil uyumlu değilse, kullanıcılar da telefon ya da tabletten giriş yaptığında problem yaşayacaktır. Bilgisayarda iken görünen kısımlar telefonda iken görünmeyebilir ve amaç edindiklerinizi müşterilere ulaştırmada güçlük yaşayabilirsiniz.

Mobil uyumlu web tasarım bilgisayarda görüntülenen tasarımın telefon ve tabletlerin genişliğine göre otomatik olarak boyutlandırır. 

Mobil uyumlu web tasarım görüntülerin yüksek çözünürlüklerinin de korunmasını sağlamaktadır.

Google arama motoru botlarıyla web sitenizi indeksler ve mobil uyumlu olup olmadığını belirleyip kategorize eder. 

Mobil uyumlu web tasarıma sahip olmayan bir web siteleri birçok probleme davetiye çıkarabilmektedir. Eğer web tasarımınız mobil uyumlu değilse kullanıcılar web sitenizi kullanmakta güçlük çekecektir. Özellikle de telefonlarda daha belirgin hale gelebilir bu güçlük.

Mobil uyumlu web tasarımda kullanıcılar bir yazıyı okumak istediğinde kaydırması yeterli olacaktır. Ancak mobil uyumlu olmayan web tasarımlarda herhangi bir yazıyı okumak için yazıyı büyütmek gerekecektir. Hatta mobil uyumlu tasarımlarda sayfalar kullanıcıya en yalın halde gösterilir. Dolayısıyla önem derecesi düşük bazı kısımlar gizlenebilir bile. 

Google, tavrını mobil uyumluluktan yana koyuyor!

Mobil Uyumlu Web Tasarım = Zamandan Tasarruf = Daha Düşük Maliyet.

Mobil uyumluluk sizlerin web tasarım maliyetlerini de düşürecektir. Çünkü her bir cihaz için ayrı ayrı tasarımlar gerçekleştirmek oldukça maliyetli olabilmektedir. Mobil uyumluluk hem maliyetinizi yarı yarıya düşürür hem de vizyon ve misyonunuzu en iyi yansıtmanıza destek olur.

Mobil uyumluluk toplamda dört temel esastan oluşur. Bunlar; masaüstü,desktop, mobil ve tablettir. Siz hangisini tercih ederseniz edin. Herhangi birinden giriş yaptığınızda web sitesi mobil uyumlu olduğundan kendisini girdiğiniz cihaza göre şekillendirir. Menüler, yazı tipleri ve boyutları da kendini cihaza göre uyumlulaştırır. 

Mobil Uyumlu Web Tasarımın Avantajları Nelerdir?

Mobil uyumlu olmanın hem web site sahipleri için hem de kullanıcılar açısından çok çeşitli faydalar sağladığını bilmeniz gerekir. Web site sahipleri açısından bakıldığında hedef kitle potansiyellerine ulaşma noktasında en yüksek verimi sağlarlar. Dolayısıyla verdikleri hizmeti ya da sattıkları ürünleri daha kolay ve geniş bir çevreye pazarlayabilirler. Mobil uyumluluk aslında kazanıcı da arttıran bir yapıdadır.

Mobil uyumlu web tasarımda kullanıcı deneyimi de üst düzeylerde seyretmektedir. Ziyaretçiler web site içerisinde rahatlıkla hareket edebilmekte ve istedikleri bilgiye en kısa sürede ulaşmaktadırlar. Mobil uyumlu web tasarımlarda web siteleri görüntülemede bir sorun oluşmadığından dolayı mobil uyumluluk tercih edilen bir tasarımdır. 

Genel hatlarıyla mobil uyumlu web tasarımın avantajlarını sıraladığımızda karşımıza şunlar çıkmaktadır: 

  • Mobil uyumlu web tasarımlar zamandan da paradan da tasarruf etmektir. Mobil uyumlu web tasarımlar cihazlardan cihazlara uyumluluk gösterip, uyarlanabildiği için tek site özelliği gösterecektir. Tek sitenin yönetimi de ciddi tasarruflar sağlar.
  • Mobil uyumlu web tasarımlar kullanıcıların kullanımının maksimize olmasına yöneliktir. Bu nedenle kullanıcı deneyimini en yüksek seviyede tutar.
  • Mobil tasarımlar müşterileri etkilemenin en kolay yoludur. Unutmayınız! Web sitesi sizlerin kimliğidir. 
  • Mobil uyumlu web tasarıma sahip olmanız ziyaretçilerinizi web sitenizde daha fazla tutmanızı sağlar. Ziyaretçilerin web sitenizde fazla vakit harcaması Google’daki sıralamanızı da olumlu yönde etkileyecektir.

Özetle, 21. yüzyılda yer alan bir şirket olarak çağın gereklerinin farkına varıp ona göre hareket etmek sizi rakiplerinizin önüne geçirir. Günümüz Dünyasında 7’den 70’e herkesin internetle iç içe olduğunun farkına varmalısınız. Bu farkındalık size hem mantıklı hamleler yapmanıza olanak sağlayacak hem de ekonomik olarak gelirinizi de arttıracaktır. 

Web Siteniz Mobil Uyumlu Mu?

Mobil uyumluluk son dönemlerde Google’ın yeni bir kriteri olarak öne çıkmaktadır. Şirketinizin, işletmenizin ya da firmanızın mevcut müşteri potansiyeline ulaşabilmesi ve ticari açıdan rakiplerinize karşı geride kalmamanız açısından  mobil uyumluluk önemlidir. 

Eğer mevcut web siteniz mobil uyumlu değilse muhakkak mobil uyumluluğu için bir web tasarım firmasından destek alınız. Çünkü web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların büyük çoğunluğu mobil kullanıcıdır. Dolayısıyla mobil uyumlu olmayan bir web tasarımda potansiyel kitlenizi kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.  

Peki web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığınızı ve hangi kısımlarda teknik açıdan mobil uyumluluk problemi olduğunu nasıl tespit edeceksiniz ?

Mobil uyumluluk testi aracı ile web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını tespit edebilirsiniz:( Mobil Uyumluluk Testi Linki Koyulacak ) 

Mobil Uymluluk Nedir?

Mobil uyumluluk, mobil cihazlarda yani telefonlarda ve tabletlerde web sitelerinin bozulmaya uğramadan düzgün bir biçimde görüntülenmesini sağlar. Bugünün Dünyasında internet kullanıcılarının yarısından fazlası mobil üzerinden internete erişebilmektedir. Bu durum da mobil uyumluluk meselesinin ne kadar önemli olduğunu bizlere göstermektedir.

Mobil uyumluluk, aslında web sitesinin mobil cihazlarda cevap verme/vermeme durumunu ifade etmektedir. Örneğin; bir web sitesi mobil uyumlu değilse mobil cihazlarda da bilgisayarda da görüntüsü aynı olacaktır. Dolayısıyla tablet ya da telefonlarda o web sitesine girildiğinde bozulmalar görülür. Diğer yandan web sitesi mobil uyumlu ise bilgisayarlarda farklı ; telefon ve tabletlerde  farklı görünüm sergileyecektir.

Mobil Uyumluluk Neden Gereklidir?

Mobil uyumluluk, bir gereklilikten çok bir zorunluluktur. Dünya üzerinde internete bağlanmada mobil cihazlar bilgisayarların önüne geçti. Bu demektir ki kullanıcıların yarıdan fazlası mobil kullanıcı olmaktadır. Evde, okulda, iş yerinde, sokakta, tatilde ve her yerde mobil cihazlarla internet kullanımı yaygınlaşmaktadır. Bu gelişime kayıtsız kalmak ise doğru değildir. Mobil uyumlu web tasarımların mobil cihazlarda özellikle de tablet ve telefonlarda daha hızlı çalıştıkları da bilinmektedir.

Unutmayınız! 

Mobil uyumluluğun olmadığı bir web sitesinin Google sıralamalarında üst sıralara çıkması mümkün değildir.

Google sıralamalarında üst sıralarda yer alan web sitelerin hemen hemen hepsi mobil uyumlu web siteleridir.

Mobil Uyumlu Web Tasarımların Olmazsa Olmazları Nelerdir?

Geçmişte responsive yani mobil uyumluluk ya da mobil duyarlılık bir seçenek iken şimdilerde bir zorunluluk haline gelmiştir. Sanal ortamda, dijital dünyada daha fazla kazanmak için mobil uyumluluğa çok fazla ihtiyaç duyulmaktadır. İster e-ticaret web sitesine sahip isterseniz de tek sayfa web sitesine sahip olun web sitenizin arayüzünü mobil uyumlulukla taçlandırmanız gerekmektedir. Şimdi de mobil uyumlu web sitelerin sahip olması gereken özelliklere birlikte değinelim.

Cihaz Uyumu:

Daha önceden de belirttiğimiz gibi mobil uyumluluk bir gereklilikten öte bir zorunluluktur artık. Ziyaretçileriniz web sitenize giriş yaparken problem yaşamıyor olabilir. Esas olan giriş yaptıktan sonra rahat bir şekilde dolaşımının sağlanabilmesi. Eğer kullanıcı web sitenize girdiğinde görsellerin ve yazıların görünümünde bir bozulma olduğunu görürse web sitenizde çok beklemeden çıkacaktır. Bu nedenle her açıdan cihaz uyumluluğu şarttır.

Yüksek Kullanıcı Deneyimi:

Kullanıcıların sorunsuz çalışan web sitelerinde daha fazla dolaştıklarını ve daha fazla menüye girip çıktıklarını Google verilerinden öğrenmekteyiz. Bir web sitesine telefondan girildiğinde görüntüde bozulmalar meydana geliyorsa kullanıcılar bundan rahatsızlık duyacak ve başka bir web sitesine yönelecektir. Bu nedenle web siteleri mobil uyumlu olmak zorundadır. Diğer yandan kullanıcılar web sitesi içerisinde rahatlıkla dolaşabilmelidir. Yüksek kullanıcı deneyimi aslında kullanıcının web sitesine duyduğu memnuniyetin de derecesini vermektedir.

İnternette Mobil Devrim:

İnternette mobil devrim, mobil cihazların bilgisayarların önüne geçmesini ve yaygın kullanımını ifade etmektedir. Mobil uyumluluk internette mobil devrimin bir sonucudur. Eğer mobil cihazlar bu denli yaygın olmasaydı mobil uyumluluktan bahsetmek güç olurdu. Yani mobil uyumluluğun en önemli nedeni mobil cihazların etkin kullanımıdır. 

Kullanıcı Analizi:

Kullanıcı analizi aslında toplum mühendisliğidir. Hedef kitlemizi ne kadar tanıyoruz ? İnternet ortamındaki geniş potansiyelde firmaların, işletmelerin ve şirketlerin kendi hedef kitlesini yakalaması önemlidir. Bu da ancak hedef kitleyi iyi tanıyıp ona seslenmekle gerçekleşebilir. Web sitenizi öylesine verimli bir alana çevirmelisiniz ki web sitenize giren herhangi bir kullanıcı doyum noktasına ulaşmalıdır.

Tutarlı Sonuçlar:

Üstteki dört madde sıralandığında ortaya birbirini destekler nitelikte bir sonucun çıkması gerekir. Ziyaretçiler bilgisayardan da tabletten de telefondan da girseler dahi aynı deneyimi yaşamalılar. Yani her birinin doyum noktası aynı olmalıdır. Tablette girildiğinde şirketin logosu solda ise bilgisayarda girildiğinde de logo solda olmalıdır. Yazılar aynı derecede okunabilmelidir. Ekstra bir yakınlaştırma ihtiyacına girilmemelidir. 

Mobil Uyumluluk Testi Nedir?

Mobil uyumluluk testi, Google’ın web siteleri hakkında hangisinin mobil uyumlu olup olmadığını, bir uyumsuzluk varsa hangi kısımlarda uyumsuzluk olduğunu saptamak için kullandığı testtir. Bu test bir Google kriteridir. Dolayısıyla bütün web sitelerinden Google’ın beklentisi mobil uyumlu olmalarıdır. Diğer adıyla Google Search Console olan Mobil Uyumluluk Testi kullanıcı deneyimini en üst düzeye çıkartan testtir. 

Google'ın Gözünde Mobil Uyumlu Web Siteleri

Google kullanıcıların yüzde kaçının mobil üzerinden; yüzde kaçının bilgisayardan bağlandığını saptayabilmektedir. Son 10 yılda yoğunlukla yaygınlaşan telefon ve tablet kullanımı mobil uyumluluğu da zorunlu hale getirmiştir. Bu zorunluluk web site sahiplerini mobil uyumluluk konusunda harekete geçirmiştir. Günümüzde birçok web sitesi mobil uyumludur. 

Peki bir web sitesinin mobil uyumlu olması Google için ne ifade eder ?

Google, web sitelerini birçok açıdan test eder. Bu testler web sitelerinin ideal web site olmalarını da sağlar. Çünkü Google, aynı zamanda bir rekabet mecrasıdır. Kendi teknikleriyle bir sıralama yapmaktadır, Google. Mobil uyumlu olmayan web siteler kullanıcılar tarafından pek fazla tercih edilmez. Ziyaretçilerin büyük bir kısmının mobil üzerinden bağlandığını, erişim sağladığını belirtmiştik. Dolayısıyla bu kitleye hitap etmek için web sitesinin mobil uyumlu olması kaçınılmazdır.

Mobil Uyumlulukta Sık Karşılaşılan 6 Hata

1. Mobile Uyumlu Olmayan Doldurulması Güç Formlar:

Potansiyel müşteriye ulaşabilmenin en kolay yolu site içerisinde ziyaretçiler tarafından doldurulması beklenen formlardır. Eğer form tipiniz mobil uyumlulukta bir problem haline dönüşebilecekse form tipinin değiştirilmesi gerekir. Genelde mobil uyumluluğu göz ardı eden firmalar form konusunda yanlış tercihlerde bulunabilmektedir.

2. Mobil Uyumluluk İçin Optimize Edilmemiş Satın Alma Ekranları (E-Ticaret Web Siteleri): 

E-ticaret web sitelerinin mantığı tamamen kazanç sağlamak üzerine kuruludur. Bir ticaret aklı vardır. Alım-satım işlemleri yoğunlukla gerçekleşir. Eğer satın alma konusunda mobil cihazlara uygun bir tasarım gerçekleştirmediyseniz ciddi problemler yaşayabilirsiniz. Çünkü unutmamak gerekir ki kullanıcıların büyükçe bir kısmı mobil üzerinden gelmektedir.

3. Web Sitesindeki Görsellerin Mobil Uyumlu Olmaması:

Web sitelerinde görselliğin öneminin altını çizmekte fayda var. Facebook, İnstagram gibi mobil uygulamalara baktığımızda günümüz dünyası için görselliğin ne kadar önemli olduğu açığa çıkacaktır. Dolayısıyla web sitenizdeki görsellerin de mobil uyumlu olması gerekir. Kimi web sitelerinde var olan görseller mobilde bozulmalara uğrayabilmektedir. Bu nedenle görsellerin de mobil uyumlu olması gerekir.

4. Metin İçeriklerinin Kolay Okunabilir Olmaması:

Metin içeriklerinin tablet ve telefonlarda okunabilmesi göz önünde bulundurulmalı ve yazıların boyut ve tipleri mobil uyumluluğa uygun bir şekilde yerleştirilmelidir.En çok yapılan hatalardan bir tanesi de içerikteki yazıların mobil uyumluluğa uygun olmamasıdır. Çoğu kez mobil uyumlu olmayan web tasarımlarda yazıların bozulmalara uğradığı bilinmektedir.  

5. Site İçi Navigasyonun Mobil Tasarıma Aktarılma Sorunu:

Ziyaretçilerin web sitesine geldikten sonra bağlantılar kurularak web sitesi içerisinde gezmesi sağlanır. Eğer kullanıcı web sitenize girdikten sonra çok vakit harcamadan çıkıyorsa site içindeki navigasyonda bir problem var demektir. Amaç kullanıcıyı web sitesinde tutabilmek ve kullanıcının aradığı bilgi ile onu buluşturmaktır.

6. Sayfaların Yüklenme Sürelerinin Uzun Olması:

Web sitesinin sayfalarının yüklenme hızı yüksek olmalıdır. Ne kadar hızlı yüklenirse bir web sitesi o kadar yüksek kullanıcı deneyimi sağlar. Mobilden internete bağlanmada kimi zaman problemler çıktığından web site ziyaretlerinde problemler açığa çıkabilmektedir.

WEB TASARIM 34 ®
YAZILIM VE DİJİTAL AJANS HİZMETLERİ LTD. ŞTİ.
Bakırköy / Ataköy Ataköy 7-8-9-10 Kısım Mah. E-5 Yanyol Cad. Nef 22 Plaza B Blok Kat: 8 No: 172
(Yenibosna metrobüs durağı karşısı)
Randevu için: 0212 909 01 53

Kadıköy Fikirtepe Şubesi Dumlupınar Mahallesi Özen Sokak Nuhoğlu Plaza A Blok Kat: 1 Daire: 19
(Uzunçayır metrobüs durağı karşısı)
Randevu için: 0216 606 30 48