Web tasarım fiyatları araştıran ve web sitelerini yenilemeyi düşünenler... Bu yazımız sizler için :)

Web sitenizi yeni baştan mı yaratmak istiyorsunuz? Yoksa mevcut web sitenizin tasarımlarını ve temalarını mı değiştirmek istiyorsunuz?

Web site yenilemekten kasıt daha çok mevcut siteyi geliştirmektir. Geliştirilebilir web siteleri olabileceği gibi kimi web siteleri yeni baştan yapılmalıdır. 

Genel olarak web site yenilemekten anlaşılan, yenileyerek daha hızlı, daha güncel ve daha canlı bir form kazandırmaktır.

İlk olarak web sitesini yenilerken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususları teker teker uyguladığınızda web sitenizin değişimine şahit olacaksınız. Hangi tür web sitesine sahip olursanız olun bu hususlar web sitesinin türü için değil web sitenizin genel çalışma mantığı ve görsel sunumuyla ilgilidir. Yani bu kuralları e-ticaret web sitesi için de kişisel web sitesi için de kullanabilirsiniz.

Kimi zaman vakit ayırmak istemeyiz kimi zaman da gerçekten web sitenizin yenilenmeye ihtiyacı olmadığını düşünebilirsiniz. Oysa ki bu düşünce çok doğru değildir. Yani değişen koşullar karşısında tutunmak için sizlerin de değişmesi gerekir. Web site yenileme işinin sizler için zor olduğu bir durum karşısında bu hususlara dikkat ettiğinizde her şeyin daha kolay ilerlediğini göreceksiniz. 

Bir web sitesini yenilerken aklınızda oluşabilecek sorular şunlar olabilir:

  • Web sitemi yenilersem ne değişecek?
  • Web site yenilemek daha fazla müşteriyi web siteme çekmeme yardımcı olur mu?
  • Metin içeriklerini güncellemek ne işe yarar?
  • Yeni bir tasarımla mevcut web sitemi görünümünü mü değiştirmeliyim yoksa sıfırdan bir web sitesi mi yaptırmalıyım?

Bu sorular için verdiğiniz tüm cevaplar temelde üç hususa işaret etmektedir. Bunlar:

İlk Başta Tasarımla Başlayın

Web sitenizin belirli zaman aralıkları içerisinde tasarımlarının değiştirilmesi doğru bir adımdır. Ziyaretçi sayısı web sitenizin trafiğinde oldukça az ise mutlaka tasarım değişikliğine başvurmalısınız. Ancak web sitenizin kullanıcı trafiği gelişmiş ise yani fazlaysa tasarım değişikliğinde daha temkinli olmanızda fayda vardır. 

Gelen ziyaretçilerinizin web sitenizi garipsemesi ve bundan dolayı da yanlış bir web sitesine geldiklerini düşünmesine imkan verebilir. Fakat durum böyle diye tasarım değişikliği yapılmamalı mı? Elbette ki yapılmalıdır. Fakat ne kadar düzeyli bir biçimde bu tasarımlar gerçekleştirilirse o kadar doğru olacaktır.

Tasarım değişimlerinde kullanıcılarınıza başka bir web sitesinde oldukları hissini vermemelisiniz. Yani evinizi değiştirin, duvarları boyayın, yeni mobilyalar alın. Fakat misafirleriniz evinize geldiğinde başka bir eve geldiğini hissetmesin! Web site yenilemesindeki en önemli nokta buradadır. 

Öte yandan logo tasarımı da önemlidir. Eğer logonuzun sizi yansıtmada yetersiz olduğunu düşünüyorsanız logoyu da eskisinden kopmadan değiştirmek fayda sağlayacaktır. Eğer tasarım yeni logo eski olursa bu defa da çirkin görünecektir.

Logonuzun web siteniz içerisindeki yerini de değiştirerek farklı bir hava katabilirsiniz. Web sitenizi yenirlerken tasarımların, site akışının, sayfaların, görsellerin ve içeriklerin renklerle bir bütün oluşturmasına da dikkat etmelisiniz.

Seo Çalışmasını Güçlendirin

Web sitenizi yenilemede en fazla karşılaşılan sorunlardan biri de Seo çalışmasıdır. Yenilemeden önce web sitenizdeki yüzlerce sayfa için yapılan Seo çalışması boşa mı gidecek? diye düşünebilirsiniz. Açıkçası sayfa sayısı fazla olan web sitelerinde web siteyi yenilemek yerine yeni bir web sitesi yapmak daha mantıklıdır. Çünkü her şeyi baştan yapmak bazen bazı şeyleri düzeltmekten daha az zaman alabilir.

Seo çalışmasını tekrar tekrar yapmak biraz fazla zaman alır. Bu sebeple web sitenizi yenilemeden önce Seo çalışmalarınızın zarar görüp görmeyeceğini iyi bilmelisiniz. Öte yandan yeniledikten sonra yeni baştan bir Seo çalışması sizin için oldukça zor olabilir. Çünkü her sayfa için yeni bir indexleme gerekecektir.

Seo çalışmasını güçlendirmenin ve bu problemlerin azaltılmasının birkaç yolu vardır. Web sitenizi yeniledikten sonra meta başlık ve açıklamaların değişmediğinden emin olmalısınız. Ayrıca kullandığınız anahtar kelimelerin de kullanımına da dikkat ediniz.   

Metin İçeriklerinizi Güncelleyin

Web sitenizi yenilemek teknik anlamda değişimi yaratır. Ancak teknik alt yapı değişimlerinin ötesinde web site yenilenmesinin bel kemiğini içerik güncellemeleri oluşturmaktadır.

İçeriklerinizi güncellemeniz web sitenizin tasarımını güncellemeniz kadar önemlidir. Tasarımlarınızı güncellediğinizde daha fazla müşteriye erişemeyebilirsiniz. Fakat içeriklerinizi güncellediğinizde daha fazla kullanıcı akışı sağlayabilirsiniz.

Metin içerikleri güncel olmalıdır. Eski bilgi ve birikimlerin yer aldığı web siteleri tasarımsal açıdan değişime uğrasa dahi başarı elde etmede güçlük çekmektedirler.  

7 Adımda Seo Çalışmasını Bozmadan Web Sitesini Yenileyin

Beş yıl önce bir web sitesi yaptığınızı düşünün. Web sitenizi yaptırdığınız zaman işletmeniz çok büyük değildi ve günün koşullarına göre iyi bir web sitesi yaptırdınız. Ancak zamanla çalışma hayatında daha fazla yer alarak daha fazla kazanç sağladınız ve işlerinizi büyüttünüz. Peki 5 yıl önce yaptınız web sitesi bugün sizin için yeterli olacak mı?

Eğer yeterli olmayacağını düşünüyorsanız mutlaka web sitenizi yenilemelisiniz. Web sitenizin hem tasarımının hem de teknik alt yapısının değiştirilmesi gereklidir. 

Google sürekli olarak algoritmasını değiştirmektedir. Algoritma değişimi Google’da web sitelerinin sıralamasını da doğrudan doğruya etkilemektedir. Kullanıcı deneyiminin yüksek olduğu ve SSL sertifikası olan güvenli web sitelerini daha çok sevmektedir.

Teknoloji gelişirken, dünya değişirken ve ihtiyaçlar farklılaşırken web siteniz de bu değişimler karşısında dönüşmelidir. Web site yenilemelerinde web site sahipleri biraz tedirgin olmaktadır. Fakat doğru bir araştırma ve geliştirme sürecinden sonra her şeyin değişeceğini bilmelisiniz. 

SERP sonuçlarında üst sıralarda yer almanın ne kadar zor olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Web sitenizin üst sıralara çıkması için harcadığınız zaman ve verdiğiniz emeklerin web site değişiminde gideceğini düşünebilirsiniz. Nitekim böylesi bir ihtimal de bulunmaktadır. Ancak doğru Seo çalışmaları ile web sitenizin üst sıralara çıkması işten bile değildir.

Web sitenizdeki Seo altyapısının etkilenmemesi için önerdiğimiz 6 tavsiyeyi şöyle sıralayabilirsiniz:

1. Sosyal Medya Bağlantılarını Kontrol Ediniz

Web sitenizi yeniledikten hemen sonra mutlaka sosyal medya hesapları ile bağlantılandırmalısınız. Facebook, İnstagram ve Youtube hesapları başta olmak üzere birçok sosyal medya hesabına bağlantı kurduğunuzdan emin olmalısınız.

Sosyal medya hesaplarıyla bağlantılandırılan web siteleri daha fazla kullanıcıya ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca sosyal medya hesapları sizlere hedef ve potansiyel kitlenize ulaşmada öncülük eder.  

Web sitesi yenilemenin zorunlu bir durum olduğunu kabul etmek gerekir. Çünkü web sitenizi yenilemek marka bilinirliğinizi de artıracaktır. Web sitenizi yenilemek var olan kazanımlarınızı ortadan kaldırmaz. Ancak yenilemenin Seo’yu olumsuz yönde etkilememesine dikkat ediniz.   

2. Site Haritasını Güncellemeyi Unutmayınız

Web sitenizi yeniledikten sonra en son halini Google’a bildirmelisiniz. Site haritasını yani sitenizin krokisini göndermelisiniz. Web sitelerin yenilenme süreci tamamlandıktan sonra sıklıkla unutulan bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat bir o kadar da kolay bir işlemdir.

Url adresleri yerini yeni url adreslerine bırakmalıdır. Her içerik için ayrı bir XML site haritasını oluşturmalısınız. Yenilemeden önceki site haritası ile yeniledikten sonraki site haritası arasında fark varsa doğal olarak Url’si de değişecektir.   

3. Noindex Etiketini Kullanınız

Web sitenizi yeniledikten sonra tekrarlanan içerikleri Google’ın indekslememesi için dizine eklemediğinizden emin olmalısınız. Çünkü tekrar tekrar aynı içeriklerin indekslenmesi sizin açınızdan riskler oluşturabilir. 

Meta robots etiketlerinden Noindex etiketini kullanmalısınız. Eğer Noindex ile bir arama yaparsanız Google ya da Yandex gibi arama motorlarının botları değişim, yenileme ve geliştirme yaptığınız web sitenizdeki sayfaları dahil etmeyecektir. Dahil olmasını istemediğiniz her sayfa için Noindex etiketini kullanınız.

Öte yandan bu meta etiketlerini hazır sistemlerde panel üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.    

4. Url Adreslerini Tarayıp Yönlendirmeleri Yapınız

Web sitenizi değiştirirken olabildiğince titiz davranmalısınız. Acele etmeden adım adım ilerlemelisiniz. Bu nedenle de içeriklerinizi yeni baştan farklı Url adreslerine taşırken dikkatli olmalısınız. 

Url adreslerini tek tek taramalısınız. Ardından doğru yönlendirmelerle web sitenizi yenileyebilirsiniz. Öncelikle neye ihtiyacınız olduğunu iyi düşünmelisiniz. Eğer web sitenizde az sayıda sayfa mevcut ise problem yok demektir. Ancak çok sayıda sayfaya sahip olan web sitelerinde gezinmek son derece zor olduğundan dolayı web sitesi yenileme çalışması da yavaş ilerlemektedir. 

Öte yandan tarama işlemini doğru yapmalısınız. Tarama araçlarından sizin için uygun olan ve güvenli olana ihtiyacınız olacaktır. Yenileme noktasında sayfalarınızın backlink aldığını kontrol ediniz. Özellikle de site dışından alınan linkler önem kazanmaktadır.

5. E-mail İle Müşterilerinizi Kayıt Altına Alınız

Kurumsal bir firma ya da e-ticaret sitesine sahipseniz her müşterinizi ayrı ayrı kayıt altında tutmanız gerekir. Hedef kitlenizi ve potansiyel müşterilerini kayıt altına almanın en kolay yolu da kuşkusuz e-posta yöntemidir.

Müştrilerinizin e-mail adreslerine sahip olmanız ileride yapacağınız her çalışmada onları da katabileceğinizin bir yansımasını oluşturur. Hedef kitlenizi daha net bir biçimde görme ve onlara ulaşmak istiyorsanız e-posta adresleri ile kayıt altına almanız gerekir.

Müşterilerinize ait olan e-posta adreslerini biliyor olmanız yapacağınız kampanya ve fırsatlardan onların da yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Böylece müşterilerinizle olan ilişki sürekli dinamik ve canlı tutmuş olacaksınız. Bunun yanında ürün ve hizmet tanıtımlarında da e-posta yoluyla bilgi aktarımı sağlanabilir. 

6. Adım Adım İlerleyiniz

Web sitenizi yeni bir web sitesine dönüştürürken adım adım ilerlemek önemlidir. Burada parça-bütün ilişkisine riayet ederek hareket etmekte fayda vardır.

İlk etapta web sitenizdeki bütün sayfaları taşımak yerine bir sayfa ya da alt sayfaları taşımak daha iyidir. Bunu yapmak için de parça parça bölmek ve ona göre sıralamak iş yükünüzü azaltacaktır. Böylelikle herhangi bir problemle karşılaşma olasılığınızı da minimum seviyelere kadar düşürmüş olursunuz.

Bir sayfayı taşıdığınızda Google’ın nasıl bir tarama yaptığını bekleyin. Dolayısıyla taşıdığınız kısmın nasıl bir görünüm sergilediğini de anlamış olacaksınız.

Web sitenizi yeniden tasarlamak, yeniden düşünmek ve dönüşüm sağlayabilmek için gerekli olan 2 ipucundan bahsedeceğiz. Bu püf noktaları dikkatle inceler ve yerine getirirseniz sonuçlarını da mutlaka alırsınız.    

7. Beklentilerinizi Sıralayın ve Realist Olunuz

Web sitenizdeki değişim ve dönüşümü mikro ya da makro düzeyde gerçekleştirmek tamamen size kalmış bir durumdur. İçeriklerinizin sağlam olması elbette ki önemlidir fakat o içeriklerinizi sergileyebileceğiniz etkili bir vitrine sahip olmalısınız. Kimi zaman da altyapı değişiklikleri ve modül değişimleri zorunlu hale gelebilmektedir.
 
Beklentilerinizi sıralarken işletmenizin potansiyelini göz önünde bulundurun. Beklentilerinizi işletmenizin kar etme ve daha da genişlemesine yönelik düzenleyiniz. Ne kadar fazla hedef kitleye ulaşırsanız o kadar başarılı sonuçlar elde edersiniz.

Doğru Web Tasarım Firmasına Ulaşınız

İşletmenizin internetteki yüzü olan web sitenizi yenilerken doğru bir web tasarım şirketi ile çalışmanız olduk önemlidir. Büyük ajans firmalar web site yenileme ve dönüştürme işlerini kendileri yapmak yerine başka firmalara yaptırmaktadır. Dolayısıyla ekibi büyük olan web tasarım şirketlerinin web site yenileme işlerine pek dokunmayacağını bilmelisiniz. Sizler için uygun olan web tasarım firmaları sizlerin işlerini çok ayrıntılı bir şekilde ele alan firmalardır.  

Sektörün en iyi kurumsal web siteleri hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin:

Sayfa sonunda yer alan yorumlar alanından statik web siteleri hakkında görüş ve düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Fiyat Tablosu

Referans ve Yorumları

Arayın: 08503469590

WEB TASARIM 34 ®
YAZILIM VE DİJİTAL AJANS HİZMETLERİ LTD. ŞTİ.
Bakırköy / Ataköy Ataköy 7-8-9-10 Kısım Mah. E-5 Yanyol Cad. Nef 22 Plaza B Blok Kat: 8 No: 172
(Yenibosna metrobüs durağı karşısı)
Randevu için: 0212 909 01 53

Kadıköy Fikirtepe Şubesi Dumlupınar Mahallesi Özen Sokak Nuhoğlu Plaza A Blok Kat: 1 Daire: 19
(Uzunçayır metrobüs durağı karşısı)
Randevu için: 0216 606 30 48